Another Brick In The Wall

Gondolatok a szegénységről és gazdagságról marxista megközelítésből

A növekedés fétise

2013. július 29. 02:00 - aLEx

A kritikai marxizmus a kapitalista fétisről

  A növekedés jó dolog. Magától értetődően szükség van rá. Egyszerűen kell! Hisz a Föld népessége növekszik, a növekvő népességet el kell tartani! De a növekedéstől várjuk a jólét fokozódását is: a munkanélküliek munkát várnak, a kisfizetésűek meg nagyobbat. Nincs hát mit csodálkozni azon, hogy a…

Tovább
Szólj hozzá!

A kereslet-kínálat globális egyensúlya

2013. július 27. 16:30 - aLEx

Vagy inkább rendszerszintű egyensúlytalanságról helyesebb beszélni?

  A kereslet-kínálat egyensúlyát is Marxtól eltérő módon közelítem meg. Úgy vélem, hogy a reálgazdaság osztályokba sorolásának nincs értelme, mely szerint van termelőeszközöket gyártó szektor és van fogyasztási cikkeket gyártó szektor és a gazdaság egyensúlyát azok között vizsgáljuk. Szerintem ez…

Tovább
Szólj hozzá!

A virtuális tőke és a beruházási hitel

2013. július 25. 00:00 - aLEx

Hogyan alakul ki a tőkeakkumulációs automatizmus?

  A kamat fogalmával kapcsolatban tisztáztuk, hogy a forgóeszközhitel a bővített újratermelést teszi lehetővé olyan körülmények között, amikor arra a tőketulajdonos nem rendelkezik elegendő tőkével. Vagyis a jövőbeni termelés – és a jövőbeni fogyasztás – előrehozásáról van szó. A hitelezés ilyen…

Tovább
Szólj hozzá!

Pénz fial pénzt, avagy miből keletkezik a kamat?

2013. július 24. 11:45 - aLEx

Bővített újratermelés forgóeszközhitelből

    Miután tisztáztuk a humán tőke fogalmát és felírtuk a munkaérték-elmélet y = v+m alapegyenletét az egyszerű újratermelési folyamatra vonatkoztatva, elkezdhetünk kicsit jobban elmélyülni a dolgokban, hogy meglássuk, mit is tudunk kihozni belőle. Nem mellékesen újabb szemléletes bizonyítékát…

Tovább
Szólj hozzá!

A humán tőke és a marxi munkaérték-elmélet

2013. július 22. 18:30 - aLEx

A marxi munkaérték-elmélet kritikája

  Mielőtt rátérnék Robert Kurz „Wertkritik” iskolájának kapcsán az önmagammal folytatott polemizálás harmadik részeként beígért növekedés fétisének kérdésére, egy kis kitérőt kell tennem a marxista politikai gazdaságtanban. Eljött az ideje, hogy megpróbáljam kifejteni kritikai nézeteimet magával a…

Tovább
1 komment

A pénz fétise

2013. július 03. 01:30 - aLEx

Robert Kurz és a „Wertkritik” iskola a kapitalista fétisről – II. rész

  Jelen blogbejegyzésemben nem foglalkozom azzal a kérdéssel, hogyan vált a pénzből fétis. Mások nálam sokkal jobban képesek kifejteni, hogyan szakadt el a pénz az elsődleges funkciójától, hogy fizetőeszköz és általános egyenértékes szerepét tölti be, és hogyan alakult ki az a szemlélet, hogy "pénz…

Tovább
Szólj hozzá!

Függelék

2013. július 01. 03:30 - aLEx

Fogalmak értelmezése a marxista terminológiában

  A tőke fétise című blogbejegyzésem tette szükségessé a marxista terminológiában használatos egyes fogalmak értelmezésének összefoglalását. A hétköznapi életben tapasztalható ugyanis, hogy sokan nem értik ezeket a fogalmakat, illetve elképzelhető, hogy mást értünk alattuk. Az általam használt új…

Tovább
Szólj hozzá!

A tőke fétise

2013. július 01. 03:00 - aLEx

Robert Kurz és a „Wertkritik” iskola a kapitalista fétisről – I. rész

    Milyen szerencse, hogy többen vagyunk és ebben a bonyolult világban egymás figyelmét felhívjuk fontos olvasnivalókra. Köszönetemet szeretném kifejezni „lord” bloggernek azért, hogy a „Marx ma” konferencia kapcsán a LE MONDE diplomatique magyar kiadására felhívta a figyelmemet, amelyben aztán…

Tovább
Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása